Preskocit navigáciu

Slovenskí a českí vojenskí hasiči spoločne zasahovali na Lešti


Slovenskí a českí vojenskí hasiči spoločne zasahovali na Lešti

     V priestoroch Centra výcviku Lešť Lešť sa v dňoch 11. až 15. júna uskutočnilo medzinárodné cvičenie Fire Rescue 2018. Riadiaci cvičenia, ktorým je podplukovník Miroslav Bučko z veliteľstva vzdušných síl zdôrazňuje, že hlavným cieľom cvičenia je precvičiť a zosúladiť činnosť zasahujúcich hasičských družstiev pri vykonávaní špeciálnych činností a záchranných prác počas zásahov.
     Zároveň precvičiť a prehĺbiť schopnosť veliteľov zásahov pri velení a riadení zásahov a vytváraní štábu zásahu a precvičiť a prehĺbiť súčinnosť zasahujúcich hasičských družstiev a záchranných zložiek počas zásahov s hromadným postihnutím osôb.
     Podplukovník Bučko zdôraznil: „Sme radi, že cvičenie má medzinárodný rozmer. Zúčastňujú sa ho aj príslušníci najmä hasičských leteckých jednotiek Armády Českej republiky. Vymenili sme si s nimi praktické skúsenosti a postupy pri zásahoch. Cvičenie pomohlo prehĺbiť schopnosť veliteľov zásahov pri velení a riadení a vytváraní štábu zásahu. Precvičilo súčinnosť zasahujúcich hasičských družstiev a záchranných zložiek počas zásahov s hromadným postihnutím osôb. Účastníci cvičenia si vymenili skúseností pri plnení úloh na odstraňovaní následkov nevojenských hromadných nehôd, živelných katastrof a ekologických havárií za účasti zložiek Integrovaného záchranného systému MV SR.“
     Spoločne museli zvládnuť následky pádu lietadla do obytnej zóny, prehĺbili si návyky a postupy pri zásahu v požiarnych domcoch a skladisku. Ale napríklad aj následky hromadného nešťastia na železnici a nehody cisterny prevážajúcej nebezpečnú látku. Pád vrtuľníka Mi 24 do dopadovej zóny leteckej strelnice poriadne preveril pripravenosť všetkých zasahujúcich. Rovnako aj nehoda autobusu s hromadným zraneným osôb a ich záchrana zo strmej rokliny v horskom teréne.
     Medzinárodná spolupráca sa naplno prejavila napríklad pri zásahu zmiešaných vojenských hasičských družstiev zo Sliača a Zvolena spolu s českými kolegami z výcvikových priestorov Vyškov a Libava pri zdolávaní požiaru viacpodlažnej budovy a vyhľadávaní osôb vo výrobnom objekte. Podplukovník Ladislav Krech z Ministerstva obrany ČR aj na tomto prípade ukázal prospešnosť cvičenia pre prípadný spoločný zásah slovenských a českých vojenských hasičských jednotiek. „ Ukázal nám aké zásahové postupy používajú české a slovenské vojenské hasičské jednotky, ako ich zosúladiť. Rovnako aj v oblasti používanej hasičskej techniky a výbavy. Fire Rescue je veľmi prospešné cvičenie pre obe strany. Navyše prebieha v unikátnych výcvikových zariadeniach centra výcviku Lešť. V tomto roku sme mali možnosť vyskúšať aj novopostavené ubytovacie zariadenie Slávia, ktoré na vojenské zariadenia poskytuje naozaj nadštandardné podmienky.“
     Počas cvičenia plnili spoločne úlohy vojenskí i civilní zdravotníci z Úradu Hlavného lekára a Rýchlej zdravotnej pomoci Bratislava. V úlohe figurantov boli študenti z banskobystrickej zdravotníckej školy. Svojou činnosťou a presvedčivými imitáciami otvorených rán vytvárali potrebný psychický tlak na záchranárov pri poskytovaní predlekárskej pomoci a triedení ranených. Napriek tomu zvládali hasiči i zdravotníci vzniknutú situáciu. Ocenil to aj veliaci poddôstojník Úradu hlavného lekára a hlavný zdravotník OS SR štábny nadrotmajster Viliam Machara. Podľa neho cvičenie bolo výbornou príležitosťou pre vojenských zdravotníkov získať cenné praktické skúsenosti. Najmä od profesionálov zo záchrannej služby.
     Celkom sa na cvičení zúčastnili zástupcovia všetkých vojenských hasičských jednotiek vzdušných síl, zdravotníci Úradu hlavného lekára OS SR, zástupcovia Integrovaného záchranného systému (IZS) MV SR, hasiči vojenských hasičských jednotiek Armády ČR z Prahy, Starej Boleslavy, Vyškova, Čáslavy, Sedleca, Vícenic, Pardubíc a Libavy. Vyše 190 osôb s 35 kusmi špeciálnej hasičskej a zdravotníckej techniky.
     „Som rád, že ciele cvičenia sa podarilo naplniť. Precvičili sme a zosúladili činnosť hasičských družstiev pri vykonávaní špeciálnych činností a záchranných prác počas zásahov, prehĺbili schopnosť veliteľov pri velení, riadení a vytváraní štábu zásahu, precvičili sme súčinnosť hasičských družstiev a záchranných zložiek počas zákroku s hromadným postihnutím osôb,“ s uspokojením konštatoval riadiaci cvičenia podplukovník Bučko. Rovnaký postreh vyjadril aj jeho zástupca kapitán Ján Leško, ktorý má na veliteľstve vzdušných síl na starosti hasičské jednotky.
     Slovenskí a českí vojenskí hasiči tak mali reálnu možnosť precvičiť a zosúladiť si spôsobilosti pri podpore lietadiel v núdzi zo strany hostiteľskej krajiny. Takúto možnosť ocenili aj velitelia vojenských hasičských jednotiek z letiska Sliač nadrotmajster Róbert Baniar, Kuchyňa nadrotmajster Lórant Ribanszky a ich kolegovia z letiska Prešov. Podľa kapitána Leška z hasičov zo Sliača podali najlepší výkon desiatnici Peter Gonda a Ondrej Šanta, z Kuchyňe slobodníci Mário Kohút a Dušan Gabonay, z Prešova desiatnik Erik Pelčarský a slobodník Matej Marinič, za zvolenské krídlo velenia, riadenia a prieskumu desiatnik Igor Truban a slobodník Marek Danko a za nitriansku protilietadlovú raketovú brigádu slobodníci Peter Lenárt a Rastislav Kandela.


Slovenskí a českí vojenskí hasiči spoločne zasahovali na LeštiSlovenskí a českí vojenskí hasiči spoločne zasahovali na Lešti

Autor: Jozef ŽIAK , Foto: autor - Dátum: 18.06.2018
Čítanosť: 786
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share