Preskocit navigáciu

Slovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostí


Slovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostí

V priestoroch Centra výcviku Lešť vyvrcholilo 19. októbra za účasti predsedu výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Antona Hrnka, náčelníka Generálneho štábu OS SR generála Milana Maxima, jeho zástupcu generálporučíka Pavla Macka, veliteľa pozemných síl generálmajora Jindřicha Jocha, ďalších zástupcov OS SR, vojenského a diplomatického zboru akreditovaného na Slovensku, brigádneho generála Timothy Thomblesona z Národnej gardy štátu Indiana z USA a ďalších hostí Dňom ukážok spôsobilostí dvojstupňové veliteľsko-štábne cvičenie s čiastočným vyvedením vojsk a podporou simulačných technológií Slovenský štít 2017.
Generál Maxim zdôraznil, že cvičenie je vyvrcholením výcvikového cyklu počas celého roka a je najdôležitejšou výcvikovou aktivitou ozbrojených síl. Zároveň je aj vyvrcholením prípravy na certifikáciu národného cieľa 2013 mechanizovaná brigáda v silách nižšej pripravenosti, čo je slovenský príspevok na nasadenie v systéme spoločnej obrany v rámci Aliancie od začiatku budúceho roka. „ Tento rok bol Slovenský štít zameraný predovšetkým na vojenské ohrozenie štátu a na prípravu veliteľov a štábov. Podľa mňa cvičiaci vo všetkých smeroch splnili stanovené ciele,” s uspokojením konštatoval generál Maxim. Spokojnosť s tým, že OS SR sa postupne posúvajú vo svojich spôsobilostiach a v pripravenosti k obrane krajiny vyjadril aj Anton Hrnko.
Generálmajor Jindřich Joch doplnil, že na cvičení sa celkovo podieľalo 1287 vojakov troch armád: Slovenska, Národnej gardy štátu Indiana z USA a Českej republiky, ktorí disponovali 340 kusmi techniky (kolesovej, pásovej a špeciálnej). „Som rád, že ciele tohto dvojstupňové komplexného štábneho nácviku boli splnené a sme pripravení na plánovanie a riadenie operácií,“ poznamenal veliteľ pozemných síl.
Cvičenie podľa neho dokonale preverilo spôsobilosti veliteľstva a štábu brigády (na báze veliteľstva prešovskej mechanizovanej brigády) v plánovaní a riadení operácie na obranu územia SR, precvičilo zriaďovanie miesta velenia kombinovaným spôsobom. Zároveň preverilo spôsobilosti veliteľstiev a štábov práporov, ale aj precvičilo manévrové jednotky v plnení ofenzívnych a defenzívnych aktivít. Jednotky bojovej podpory v plnení odborných úloh podpory manévrových jednotiek, ale aj jednotky síl pre špeciálne operácie v uskutočňovaní operácií.
Účastníci Dňa ukážok spôsobilostí na cvičisku Oremland si pozreli ukážku taktických spôsobilostí jednotiek pri boji v zastavanom priestore. Veliteľ prvej mechanizovanej roty levického práporu kapitán Marek Žáčik mal v priebehu cvičenia k dispozícii okrem svojich vojakov, ktorí v tomto roku tri mesiace úspešne plnili úlohy výcvikovej misie Štefánik v Lotyšsku v rámci posilnenia východnej hranice NATO, aj prieskumné družstvo z rožňavského práporu RCHBO, michalovských ženistov s mostným tankom, zástupcov obväziska a úspešne spolupracoval pri plnení úlohy s príslušníkmi vojenskej polície i žilinského 5. pluku špeciálneho určenia. Ochranu spomínaného účelového zoskupenia proti prípadnému vzdušnému napadnutiu zabezpečovali príslušníci nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády s prostriedkami IGLA. “Úlohou útočiacich vojakov bolo zničiť nepriateľa a ovládnuť daný priestor. Svoju úlohu splnili,” uviedol po skončení ukážky generálmajor Joch.


Slovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostíSlovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostíSlovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostíSlovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostíSlovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostíSlovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostíSlovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostíSlovenský štít 2017 vyvrcholil Dňom ukážok spôsobilostí

Autor: MO SR Jozef ŽIAK , Foto: autor - Dátum: 20.10.2017
Čítanosť: 1060
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share