Preskocit navigáciu

V Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmu


V Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmu
Pod názvom Hrozba terorizmu a urgentné príjmy nemocníc sa 16.2.2017 v Centre výcviku Lešť  začala dvojdňová medzinárodná odborná záchranárska konferencia a súťaž záchranárskych posádok. Podujatie pod záštitou ministra obrany Petra Gajdoša a ministra vnútra Roberta Kaliňáka je zamerané predovšetkým na udalosti s hromadným postihnutím osôb.

V úvodnej nočnej časti súťaže slúžil ako námet záchranárskeho zásahu teroristický útok na vianočné trhy v Berlíne. Ďalej to bola hromadná zrážka autobusu s osobnými automobilmi a napokon výbuch plynovej kotolne v nemocnici. Na súťaži sa zúčastňujú tri desiatky dvojčlenných záchranárskych posádok, z toho osem z Českej republiky. Súťažia profesionálni záchranári, vojaci, medici či príslušníci Červeného kríža. V rámci simulácie situácií napríklad príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zaisťujú teroristov a dohliadajú na bezpečnosť a poriadok v priestore zásahu.

„Veľmi oceňujeme ústretovosť rezortu ministerstva obrany, pretože také profesionálne zázemie, aké nám poskytuje na Lešti, by sme pre takéto podujatie nenašli asi nikde,“ povedala Dagmar Tomčányiová, predsedníčka Občianskeho združenia Salus Vitalis, ktoré ho v spolupráci s rezortom obrany organizuje už siedmy rok.

Zdravotníci z Úradu hlavného lekára sú súčasťou 30-členného rozhodcovského zboru. Až 150 figurantov, budúcich zdravotníkov, ktorí simulujú nielen zranenia, ale aj paniku a chaos typický pre podobné situácie, pricestovalo z Katolíckej univerzity v Ružomberku a Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Na súťaži sa zúčastňujú aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Dnes súťaž pokračuje v rámci svojej dennej časti až do večerných hodín ďalšími záchranárskymi zásahmi. 

V Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmuV Centre výcviku Lešť cvičia záchranári reakcie na hrozby terorizmu

Autor: MO SR - Pavol Vitko , Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 18.02.2017
Čítanosť: 721
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share