Preskocit navigáciu

Vojenskí a policajní pyrotechnici likvidovali nevybuchnutú muníciu z obdobia 2. svetovej vojny


Vojenskí a policajní pyrotechnici likvidovali nevybuchnutú muníciu z obdobia 2. svetovej vojny
     Špecialisti z Národného centra EOD a radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Nováky likvidovali spolu s policajnými pyrotechnikmi nevybuchnutú muníciu z obdobia 2. svetovej vojny. Likvidácia, ktorá sa uskutočnila v Centre výcviku Lešť, bola zároveň súčasťou výcviku.

     „Odstraňovanie a likvidácia nevybuchnutej munície patrí medzi tie spôsobilosti našich ozbrojených síl, ktoré sú vysoko hodnotené aj zo strany NATO. Dôkazom toho je aj to, že na samite vo Varšave Aliancia akceptovala ponuku Slovenskej republiky stať sa vedúcou krajinou tzv. zvereneckého fondu NATO, ktorého cieľom je poskytnúť pomoc Ukrajine pri rozvoji spôsobilostí v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície a improvizovaných výbušných zariadení. Jeho garantom bude náš rezort,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.

      Pri likvidácii leteckých bômb, či delostreleckých granátov v priestoroch Centra výcviku Lešť, využili pyrotechnici špeciálne postupy. „Pri bežnom odpale by bol rozlet črepín až do kilometra. Špeciálnymi postupmi, ktoré overujeme, sa nebezpečný priestor zredukuje na niekoľko desiatok metrov. Má to mimoriadny význam napríklad vtedy, ak je nevyhnutné nevybuchnutú muníciu zlikvidovať priamo v zastavaných priestoroch,“ vysvetlil náčelník strediska rozvoja spôsobilostí z nováckeho národného centra major Peter Bezdek. Ako doplnil, práve likvidácia munície, pri ktorej nie je presne definovaná konštrukcia a vekom mohla zmeniť vlastnosti prispieva ku kvalitnejšiemu výcviku špecialistov. 


http://www.mosr.sk/37761-sk/vojenski-a-policajni-pyrotechnici-likvidovali-nevybuchnutu-municiu-z-obdobia-2-svetovej-vojny/

 Autor: MO SR - KOd , Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 01.08.2016
Čítanosť: 818
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share